Pagina principala · Articole · Descarcari · Intrebari frecvente · Forum de discutii · Legaturi pe internet · Categorii stiri · Galerie foto · Cautare Monday, January 21, 2019
Navigare
Pagina principala
Articole
Contactati-ne
Conducere SSMR
În cadrul Adunării Generale a SSMR din data de 25 noiembrie 2017a fost ales Consiliul Director al Societății de Știinte Matematice din România pentru mandatul 2017-2022:

Gologan Radu - Președinte
Boskoff Wladimir-Georges - Prim-vicepreședinte
Gherghe Cătălin - Director-general
Angelescu Nicolae - Vicepreședinte
Berinde Vasile - Vicepreședinte
Beznea Lucian - Vicepreședinte
Chiș Mihai - Vicepreședinte
Mîrșanu Alexandru-Gabriel - Vicepreședinte
Păltănea Eugen - Vicepreședinte
Perianu Marius - Vicepreședinte
Sanda Nicolae - Vicepreședinte
Ștefănescu Doru - Vicepreședinte
Alexandrescu Cristian - Membru
Cipu Mihai - Membru
Constantinescu Gabriela - Membru
Dragomir Lucian - Membru
Haiducu Marian - Membru (Filiala Argeș)
Marinescu Dan Ștefan - Membru
Mortici Cristinel - Membru
Olteanu Mircea - Membru
Suciu Nicolae - Membru
Trifu Mircea - Membru
Țena Marcel - Membru
Țigoiu Victor - Membru
Văcărețu Daniel - Membru
Adrese de filiale ale SSMR
  • SSMR
  • SSM Filiala Arges
  • SSM Fliala Bistrita Nasaud
  • SSM Filiala Brasov
  • SSM Filiala Buzau
  • SSM Filiala Bucuresti
  • SSM Filiala Constanța
  • SSM Filiala Craiova
  • SSM Filiala Dâmbovița
  • SSM Filiala Iasi
  • SSM Filiala Mangalia
  • SSM Filiala Maramureș
  • SSM Filiala Mehedinti
  • SSM Filiala Prahova
  • SSM Filiala Salaj
  • SSM Filiala Vaslui
  • Reviste ale SSM
  • Gazeta matematica, seria A
  • Gazeta matematica, seria B
  • Bulletin Mathematique de la Societe des Sciences Mathematiques de Roumanie
  • Gazeta matematica- Supliment
  • Revista de matematica Grigore Moisil
  • Revista "Raliul Centenarelor"
  • Matematica in presa
  • Matematica si arta: in cautarea numitorului comun. Interviu cu Solomon MARCUS
  • Bogdan Suceava: "Cel mai important ar fi să tacă din gură cei care nu se pricep"
  • Arta infinitului: istorie, matematica, imposibil
  • Gazeta Matematică – 115 ani de apariție
  • Specializarea in matematica romaneasca se reduce la absurd
  • Scoala ajuta politicul
  • Gazeta matematica. o revista de cand Romania
  • Ei sunt Bela Karoly ai matematicii
  • Despre profesorul Daniel Breaz, între adevăr și bombă de presă
  • Formula matematica pentru parcarea perfecta.
  • Gheba, omul care a scos la tabla tara intreaga
  • Carti care trebuie citite
  • Traian Lalescu-un nume peste ani
  • Varietati conexe, LIVIU ORNEA
  • Marea teorema a lui Fermat, SIMON SINGH
  • Numerele naturii, IAN STEWART
  • Cufarul lui Newton, LOUP VERLET
  • Ecuatia care nu a fost rezolvata, LIVIO MARIO
  • Universul intr-o coaja de nuca, Hawking, Stephen
  • Banda lui Mobius, PICKOVER, CLIFFORD A.
  • Doar sase numere, MARTIN REES
  • Evenimente
  • Olimpiada Internationala de Matematica 2008, 10-22 iulie Spania -2008
  • International Mathematics Competition for University Students, 25-31 iulie 2008, Blagoevgrad, Bulgaria IMC
  • Concursuri de matematica
  • Alexandru Myler
  • Lumina Math
  • Concursul Arhimede
  • Concursul Cangurul
  • Concursul Winners
  • Edituri
  • Carminis, Pitesti
  • Books Unlimited Publishing, Bucuresti
  • Infarom,Bucuresti;
  • Cele mai noi articole
    Solomon Marcus, mate...
    BIFURCAȚII. Despre i...
    Solomon Marcus - o s...
    Geometrie si finete
    Matematica si litera...
    Se schimba Guvernul,...
    Conflicte numai apar...
    Stiinta, la zile fes...
    David Emanuel -Anive...
    Omul -institutii: So...
    DAVID EMANUEL
    10 ianuarie - Aniver...
    Bacalaureat: temă și...
    Matematicile și uman...
    Povestea lui Sebasti...
    Alta matematica
    Ai nostri tineri
    Cat valoreaza o diploma
    Bacalaureat: temă și...
    O meserie pe cale de...
    CONCEPTE MATEMATICE ...
    Matematicile - o eni...
    Un magician numit Ne...
    Fereastra spre regresie
    Sub semnul astrelor
    Reviste de matematica
  • RECREATII STIINTIFICE
  • CITATE CELEBRE
    Aniversarile zilei
    Weblinks
    Home Page for John Robertson[89]
    Site cu legaturi de teoria numerelor[73]
    Jonathan Sondow's Homepage[55]
    Interviu cu CONSTANTIN CORDUNEANU[71]
    Interviu cu „rockstarul matematicii”, Cedric Villani[74]
    Conferinta Nationala a SSMR
    Postat de marius la 10 October 2008 18:34:15
    Activitati SSMR

    PROGRAMUL CONFERINȚEI NAȚIONALE A SSMR 

    Vineri, 17 octombrie 2008
     Locul de desfășurare: Universitatea din Bacău, Facultatea de Științe

    8.30 – 9.00      Primirea participanților – Sala de Consiliu, parter

    9.00 – 9.30      Deschiderea lucrărilor Conferinței – Amfiteatrul C2

    9.30 – 10.50    CONFERINȚE ÎN PLEN
    - Amfiteatrul C2
    Moderator: Radu Gologan

    ·         9.30 – 10.00    - Solomon Marcus – A fi profesor de matematică

    ·         10.00 – 10.20  - Vasile Berinde – O scurtă prezentare a Societății Europene de Matematică  

    ·         10.20 – 10.50 - Nikolay Vasiliev - The groups generated by permutational; binomials over Fp

    ·          10.50 – 11.10 – Pauză

    ·          11.10 – 12.10 - CONFERINȚE ÎN PLEN – Amfiteatrul C2
    Moderator: Acad. Radu Miron
               
    11.10 – 11.30 – Doru Ștefănescu – Bounds of polynomial roots

    ·         11.30 – 11.50 - Dorel Duca – Proprietăți ale punctului intermediar din teoremele de medie ale analizei matematice

           11.50 – 14.30 – Pauză14.30 -  COMUNICĂRI PE SECȚIUNI
    Secțiunea 1: Algebră și Teoria numerelor
    Sala C3

    Moderator: Doru Ștefănescu

    ·         14.30 – 14.45 - Cornel Berceanu – Metoda polinomului cromatic

    ·         14.45 – 15.00 - Nicușor Minculete –Considerations concerning some inequalities of the arithmetic functions  

    ·         15.00 – 15.15 - Elena Nechita, Mihai Tălmaciu – Probleme de optimizare în clase particulare de grafuri

    ·         15.15 – 15.30 - Silvia Palașcă – Secret sharing pe curbe eliptice

    ·         15.30 – 15.45 - Radu Gologan – Optimization and combinatorics

    Secțiunea 2: Geometrie și Topologie
    Sala C4
    Moderator: Acad. Radu Miron 

    ·         14.30 – 14.45 - Victor Blănuță – Transformări infinitezimale ale 2-π structurilor pe fibratul tangent

    ·         14.45 – 15.00 - Valer Nimineț – New geometrical properties of a Finslerian nonholonomic mechanical system

    ·         15.00 – 15.15 - Valeriu Popa – Un nou punct de vedere în studiul formelor de g-continuitate în spații topologice

    ·         15.15 – 15.30 - Ioan V. Maftei – Îmbunătățirea unor inegalități geometrice

    ·         15.30 – 15.45 - Sergiu Cataranciuc – The median of an abstract cubic tree

    ·         15.45 – 16.00 - Constantin Andone – Distanțele dintre unele puncte remarcabile ale unui triunghi 

    ·         16.00 – 16.15 - Mihai Croitoru – Poziții ale unui spațiu metric

    ·         16.15 – 16.30 - Bogdan Pătruț, Monica Pătruț – Utilizarea teoriei grafurilor pentru analiza discursurilor politice

     Secțiunea 3: Analiză matematică, Calculul probabilităților, Statistică Matematică
    Sala C7
     
    Moderator: Acad. Solomon Marcus 

    ·         14.30 – 14.45 - Eugen Păltănea – O versiune integrală a Lemei lui Kronecker

    ·         14.45 – 15.00 - Ioan Șerb – Lanțuri de subordonare convexe și produse de convoluție

    ·         15.00 – 15.15 - Marcelina Mocanu – Extinderi minimale ale funcțiilor lipschitziene pe spații metrice

    ·         15.15. – 15.30 - Iuliana Carmen Bărbăcioru, Mădălina Roxana Buneci – Consecințe ale „uniform continuității” funcțiilor pe grupoizii local-compacți non-Hausdorff

    ·         15.30 – 15.45 - Luminița Tania Costache – A survey on projective regular representations and dilations of projective isometric representations

    ·         15.45 – 16.00 - Costel Chiteș – Asupra ecuației interioare a lui Cauchy

    ·         16.00 – 16.15 - Constantin Cristian Dinu – Integrale diamant-alfa multiple pe axe temporale n-dimensionale

     Secțiunea 4: Ecuații diferențiale și Mecanică
    Sala C9
    Moderator: Dorel Duca

    ·         14.30 – 14.45 - Iuliana Carmen Bărbăcioru – Fuzzy delay differential equations for finance

    ·         14.45 – 15.00 - Maria Bătinețu-Giurgiu - The existence and uniqueness of the solution for a system of Volterra type integral equations

    ·         15.00 – 15.15 - Vasile Berinde – Fixed point and common fixed point theorems in the class of almost contractive type operators

    ·         15.15 – 15.30 - Maria Liliana Bucur, Dana Constanța Constantinescu – Procese dinamice. Comportament haotic

    ·         15.30 – 15.45 - Angela Muntean – Asupra studiului curenților de derivă de pe litoralul românesc al Mării Negre

    ·         15.45 – 16.00 - Mădălina Păcurar – A presic type common fixed point result in metric spaces

     Secțiunea 5: Informatică și Analiză numerică
    Sala C8 
    Moderator: Vasile Berinde

    ·          14.30 – 14.45 - Paul Flondor, Mircea Olteanu – Un model matematic pentru toleranța la endotoxine

    ·         14.45 – 15.00 - Tudorel Lupu – O demonstrație elementară a formulei de cuadratură a lui Newton și legătura cu alte formule

    ·         15.00 – 15.15 - Elena Nechita – Vehicle routing problems-models and applications

    ·         15.15 – 15.30 - Ioana Pandele, Anamaria Șiclovan – Intelligent agents in distributed environments

    ·         15.30 – 15.45 - Petru Sajin – Utilizarea tehnicilor de analiză multidimensională în activitatea de diagnostic economico-financiar a entităților economice

    ·         15.45 – 16.00 - Cosmin Tomozei – On software reengineering metrics

     Secțiunea 6: Didactică matematică
    6.1. A. Matematică în gimnaziu și liceu
    Sala C1
    Moderator: Mircea Trifu 

    ·         14.30 – 14.40 -  Dumitru Bătinețu-Giurgiu – Inegalități. Inegalități de convexitate

    ·         14.40 – 14.50 - Mărioara Brescan – Metode de rezolvare a problemelor de minim și maxim în geometrie

    ·         14.50 – 15.00 - Elena Codeci, Constantin Nicolau, Constantin Sorescu, Ionel Stănică, Dumitru Stoicescu – Criterii de inscriptibilitate de tip Ptolemeu

    ·         15.00 – 15.10 - Cristina Diana Costandache, Mărioara Costăchescu – Numere ... interesante!

    ·         15.10 – 15.20 - Dorina Diaconu – Legi de compoziție. Medii și progresii

    ·         15.20 – 15.30 - Dumitru Vălcan – Asupra obiectivelor învățământului matematic

    ·         15.30 – 15.40 - Constantin Cristian Dinu, Silvia Palașcă – Extinderi ale derivatei

    ·         15.40 – 15.50 - Aurelia Florea – Metode de obținere a unor inegalități integrale

    ·         15.50 – 16.00 - Mihai Gavriluț - În legătură cu unele inegalități

    ·         16.00 – 16.10 - Magdalena Lefter, Adriana Petrovici – Repere metodice privind rezolvarea ecuațiilor și inecuațiilor iraționale

    ·         16.10 – 16.20 - Mihai Haivas, Ioan V. Maftei – Modele geometrice în stabilirea de inegalități trigonometrice

    ·         16.20 – 16.30 - Ioan Marin - Pragmatism în evaluare

     16.30 – 16.50 - Pauză      
    6.1. B. Matematică în gimnaziu și liceu
    Sala C1
    Moderator: Ioan V. Maftei

    ·         16.50 – 17.00 - Costică Lupu - Teoreme

    ·         17.00 – 17.10 - Cleopatra Olaru, Liviu Constantin Olaru – Un alt punct de vedere asupra poligonului de n laturi regulat

    ·         17.10 – 17.20 - Maria Pater – Metode de rezolvare a ecuațiilor neliniare în programa școlară

    ·         17.20 – 17.30 - Neculai Roman – Asupra unei probleme de concurs

    ·         17.30 – 17.40 - Doru Ștefănescu – Despre redactarea și editarea textelor matematice

    ·         17.40 – 17.50 - Dan Zaharia, Maria Zaharia – Funcții elementare

    ·         17.50 – 18.00 - Constantin Ababei – Motivarea tinerilor pentru studiul matematicii

    ·         18.00 – 18.10 - Dochia Bodron – Rolul metodelor activ-participative în învățarea matematicii

    ·         18.10 – 18.20 - Ilenuța Buhai, Zenovia Rădulescu – Dezvoltarea gândirii elevilor prin probleme de analiză matematică

    ·         18.20 – 18.30 - Georgică Lupchian – Cauza mișcării planetelor în jurul soarelui

    6.1. C. Matematică în gimnaziu și liceu
    Sala C8
    Moderator: Eugen Păltănea

    ·         16.50 – 17.00 - Mihaela Mirea - Șiruri cu Matlab

    ·         17.00 – 17.10 - Gina Müller – Considerații metodice privind rezolvarea problemelor de coliniaritate

    ·         17.10 – 17.20 - Gheorghe Petcu-Cislaru – Fixarea noțiunilor de geometrie în spațiu prin rezolvarea problemelor (clasa a VIII-a)

    ·         17.20 – 17.30 - Maria Popescu, Gabriel Vrînceanu – Studiul funcțiilor în gimnaziu și liceu

    ·         17.30 – 17.40 - Mihai Dicu – O aplicație a schimbării de variabilă de tip omografic

    ·         17.40 – 17.50 - Raluca Ioana Rotundu – Aplicarea unor strategii și metode de învățare activă

    ·         17.50 – 18.00 - Eleonora Savu – Ilustrare ”step by step” a metodelor activ-participative într-o lecție de matematică

    ·         18.00 - 18.10 - Ion Radu – Problema demonstrării imposibilității pentru anumite construcții geometrice

    ·         18.10 – 18.20 - Mihaela Crijman, Liliana Paraschiv – Abordări comparative ale unei unități de învățare la clasa a XI-a

    ·         18.20 – 18.30 - Maria Liliana Bucur, Dana Constanța Constantinescu – Folosirea platformelor e-learning în învățământul la distanță

     6.2. Matematica în ciclul primar
    Sala C10
    Moderator: Ion Radu 

    ·         14.30 – 14.40 - Mihaela Blaj – Creativitatea în compunerea problemelor în ciclul primar

    ·         14.40 – 14.50 - Mirela Diaconu – Metode de rezolvare a problemelor în ciclul primar  

    ·         14.50 – 15.00 - Mirela Grădinariu – Cum ajutăm elevii clasei a IV-a să treacă în clasa a V-a, fără dificultăți la matematică

    ·         15.00 – 15.10 - Viorica Muscă – Informația în matematică

    ·         15.10 – 15.20 - Adriana Pătrăuceanu, Ecaterina Șușter – Consolidarea deprinderilor intelectuale prin activitățile matematice

    ·         15.20 – 15.30 - Rodica Popa – Rolul jocului didactic în ciclul primar

     6.3. Problem solving
    Sala C7
    Moderator: Nicolae Sanda 

    ·         16.30 – 16.40 - Cornel Berceanu, Marcelina Mocanu – Proprietăți aritmetice ale coeficienților binomiali

    ·         16.40 – 16.50 - Vasile Berinde – Probleme elementare sau probleme neelementare?

    ·         16.50 – 17.00 – Svetoslav Bilchev – Recent strategies for creating and proving of geometric inequalities

    ·         17.00 – 17.10 - Emiliya Velikova – Support student in creating new mathematical problems

    ·         17.10 – 17.20 - Ion Bursuc – Generalizări ale unor probleme propuse în revistele ”Mathematical Reflections” și ”Crux Mathematicorum”

    ·         17.20 – 17.30 - Georgeta Burtea, Marius Burtea – Asupra unor ecuații (inecuații) cu funcții aritmetice

    ·         17.30 – 17.40 - Adrian Gobej, Nicușor Minculete – Inegalități geometrice de tipul Erdos-Mordell într-un poligon convex

    ·         17.40 – 17.50 - Cezar Lupu, Tudorel Lupu – Metoda factorului integrant în rezolvarea unor probleme de medie

    ·         17.50 – 18.00 - Maria Năstăselu – Generalizări ale unor ecuații funcționale

    ·         18.00 – 18.10 - Gheorghe Neagu, Narcisa Neagu – Aplicații ale puterii unui punct față de un cerc

    ·         18.10 – 18.20 - Gheorghe Palanciuc – Rezolvarea unei recurențe

    ·         18.20 – 18.30 - Adrian Sandovici – Două metode de obținere a unor inegalități

    ·         18.30 – 18.40 - Silviu Boga – Despre o proprietate de fascicul remarcabilă

    ·         18.40 – 18.50 - Ioan Ucu Crișan – Examene, colegii  din SUA, soluții și generalizări

    ·         18.50 – 19.00 - Ioan Ucu Crișan, Viorel Tudoran – O olimpiadă din Europa (Slovacia), 2008, unele soluții și generalizări 

    7. Istoria matematicii
    Sala C3
    Moderator: Doru Ștefănescu 

    ·         16.10 – 16.20 - Paul Radovici-Mărculescu – Nicolae Teodorescu, viața și opera

    ·         16.20 – 16.30 - Costel Chiteș, Daniela Chiteș – Rolul Acad. Nicolae Teodorescu în dezvoltarea matematicii în învățământul preuniversitar

    ·         16.30 – 16.40 - Elena Chirea – Omul, profesorul, matematicianul Nicolae Teodorescu

    ·         16.40 – 16.50 - Nicolae Miu, Simona Monica Miu – Contribuții ale Acad. Nicolae Teodorescu la modernizarea și perfecționarea învățământului matematic românesc

    ·         16.50 – 17.00 - Marcel Țena – Probleme propuse de Acad. Nicolae Teodorescu la Concursurile Gazetei Matematice

    ·         17.00 – 17.10 - Ion Tiotioi – Acad. Nicolae Teodorescu, animatorul concursurilor de matematică

    ·         17.10 – 17.20 - Olimpia Popescu – Contribuția Acad. Nicolae Teodorescu la perfecționarea programelor școlare

    ·         17.20 – 17.30 - Maria Campău, Mărioara Costăchescu – Centenar Andrei Dobrescu

    ·         17.30 – 17.40 - Ana-Maria Negrea – Dan Barbilian – Ion Barbu, matematician și poet  
    17.40 – 17.50 - Ioan Mușat - Comemorarea unui centenar: Constantin Ionescu-Țiu

    ·         17.50 – 18.00 - Liviu Călin Vlas – Napoleon și matematica

    ·         18.00 – 18.10 - Dumitru Bătinețu-Giurgiu, Mircea TrifuConstanta lui Ioachimescu. Șirul constantei lui Ioachimescu

    ·         18.10 – 18.20 - Nicolae Miu, Simona Monica Miu – Calendar matematic românesc

    ·         18.20 – 18.30 - Georgeta Burtea, Marius Burtea – Acțiunea ”Raliul centenarelor”

    ·         18.30 – 18.40 - Angela Blaga, Cristinel Blaga – Din istoria numărului imaginar ”i”

    ·         18.40 – 18.50 - Alisa Hârjabă – Câteva aplicații remarcabile ale numerelor lui Fibonacci

      Sâmbătă, 18 octombrie 2008
    9.00 – 10.00    CONFERINȚE ÎN PLEN
    - Amfiteatrul C2
    Moderator: Cornel Berceanu

    ·         9.00 – 9.20 - Liviu Ornea – Profesorul de matematică, o meserie pe cale de dispariție?

    ·         9.20 – 9.40 - Seppo Hassi, Adrian Sandovici, Henk de Snoo, Henrik Winkler – On the factorization of maximal sectorial extensions

    ·         9.40 – 10.00 - Vasile Lupulescu – Ecuații diferențiale fuzzy 

     

    Comentarii
    Nu exista comentarii postate.
    Posteaza comentariu
    Te rog conecteaza-te pentru a posta un comentariu.
    Evaluari
    Evaluarea este disponibila doar membrilor.

    Te rog conecteaza-te sau inregistreaza-te pentru a vota.

    Nu au fost postate evaluari.
    Conectare
    Utilizator

    Parola



    Ti-ai uitat parola?
    Solicita una noua aici.
    Sondaj membri
    Inca nu exista continut pentru acest panou
    Shoutbox
    Trebuie sa fii conectat pentru a posta un mesaj.

    Nu exista mesaje postate.
    accesari
    Ora exacta
    Fusion Rank
    Căutare în dicţionar
    DEX



    Jocuri logice
  • Opt dame
  • Cubul logic
  • Cubul magic
  • Chess, nivel incepatori
  • Chess, nivel avansati
  • Jocul pieselor de sah
  • Evaluare site

    This website is worth

    What is your website worth?
    puzzle
    Click to Mix and Solve
    Matematicieni despre invatamant
  • Academician Solomon Marcus
    Timpul lecturii
    In Tribuna Invatamantului nr 926/2007 Tribuna Invatamantului

  • Academician Solomon Marcus
    De la recentul Bacalaureat la Raportul Comisiei Prezidentiale
    In Tribuna Invatamantului nr 910-911/2007 Tribuna Invatamantului

  • Academician Solomon Marcus
    Fata in fata: Profesorul si elevii
    In Tribuna Invatamantului nr. 916/2007 Tribuna Invatamantului

  • Prof. dr. univ. Vasile Branzanescu
    Situatia matematicii in invatamantul preuniversitar si universitar
    in Tribuna Invatamantului nr 906-907 /2007 Tribuna Invatamantului

  • Prof. dr. univ. Constantin Niculescu, Univ Craiova
    Raport asupra stării învățământului matematic românesc
    Prezentat la al 6-lea Congres International de matematica, Bucuresti, iulie 2007 ...... Raport
  • HOROSCOP
    Copyright © 2007