Pagina principala · Articole · Descarcari · Intrebari frecvente · Forum de discutii · Legaturi pe internet · Categorii stiri · Galerie foto · Cautare Sunday, September 26, 2021
Navigare
Pagina principala
Articole
Contactati-ne
Conducere SSMR
În cadrul Adunării Generale a SSMR din data de 25 noiembrie 2017a fost ales Consiliul Director al Societății de Știinte Matematice din România pentru mandatul 2017-2022:

Gologan Radu - Președinte
Boskoff Wladimir-Georges - Prim-vicepreședinte
Gherghe Cătălin - Director-general
Angelescu Nicolae - Vicepreședinte
Berinde Vasile - Vicepreședinte
Beznea Lucian - Vicepreședinte
Chiș Mihai - Vicepreședinte
Mîrșanu Alexandru-Gabriel - Vicepreședinte
Păltănea Eugen - Vicepreședinte
Perianu Marius - Vicepreședinte
Sanda Nicolae - Vicepreședinte
Ștefănescu Doru - Vicepreședinte
Alexandrescu Cristian - Membru
Cipu Mihai - Membru
Constantinescu Gabriela - Membru
Dragomir Lucian - Membru
Haiducu Marian - Membru (Filiala Argeș)
Marinescu Dan Ștefan - Membru
Mortici Cristinel - Membru
Olteanu Mircea - Membru
Suciu Nicolae - Membru
Trifu Mircea - Membru
Țena Marcel - Membru
Țigoiu Victor - Membru
Văcărețu Daniel - Membru
Adrese de filiale ale SSMR
  • SSMR
  • SSM Filiala Arges
  • SSM Fliala Bistrita Nasaud
  • SSM Filiala Brasov
  • SSM Filiala Buzau
  • SSM Filiala Bucuresti
  • SSM Filiala Constanța
  • SSM Filiala Craiova
  • SSM Filiala Dâmbovița
  • SSM Filiala Iasi
  • SSM Filiala Mangalia
  • SSM Filiala Maramureș
  • SSM Filiala Mehedinti
  • SSM Filiala Prahova
  • SSM Filiala Salaj
  • SSM Filiala Vaslui
  • Reviste ale SSM
  • Gazeta matematica, seria A
  • Gazeta matematica, seria B
  • Bulletin Mathematique de la Societe des Sciences Mathematiques de Roumanie
  • Gazeta matematica- Supliment
  • Revista de matematica Grigore Moisil
  • Revista "Raliul Centenarelor"
  • Matematica in presa
  • Matematica si arta: in cautarea numitorului comun. Interviu cu Solomon MARCUS
  • Bogdan Suceava: "Cel mai important ar fi să tacă din gură cei care nu se pricep"
  • Arta infinitului: istorie, matematica, imposibil
  • Gazeta Matematică – 115 ani de apariție
  • Specializarea in matematica romaneasca se reduce la absurd
  • Scoala ajuta politicul
  • Gazeta matematica. o revista de cand Romania
  • Ei sunt Bela Karoly ai matematicii
  • Despre profesorul Daniel Breaz, între adevăr și bombă de presă
  • Formula matematica pentru parcarea perfecta.
  • Gheba, omul care a scos la tabla tara intreaga
  • Carti care trebuie citite
  • Traian Lalescu-un nume peste ani
  • Varietati conexe, LIVIU ORNEA
  • Marea teorema a lui Fermat, SIMON SINGH
  • Numerele naturii, IAN STEWART
  • Cufarul lui Newton, LOUP VERLET
  • Ecuatia care nu a fost rezolvata, LIVIO MARIO
  • Universul intr-o coaja de nuca, Hawking, Stephen
  • Banda lui Mobius, PICKOVER, CLIFFORD A.
  • Doar sase numere, MARTIN REES
  • Evenimente
  • Olimpiada Internationala de Matematica 2008, 10-22 iulie Spania -2008
  • International Mathematics Competition for University Students, 25-31 iulie 2008, Blagoevgrad, Bulgaria IMC
  • Concursuri de matematica
  • Alexandru Myler
  • Lumina Math
  • Concursul Arhimede
  • Concursul Cangurul
  • Concursul Winners
  • Edituri
  • Carminis, Pitesti
  • Prior, Bucuresti
  • Infarom,Bucuresti;
  • Cele mai noi articole
    Solomon Marcus, mate...
    BIFURCAȚII. Despre i...
    Solomon Marcus - o s...
    Geometrie si finete
    Matematica si litera...
    Se schimba Guvernul,...
    Conflicte numai apar...
    Stiinta, la zile fes...
    David Emanuel -Anive...
    Omul -institutii: So...
    DAVID EMANUEL
    10 ianuarie - Aniver...
    Bacalaureat: temă și...
    Matematicile și uman...
    Povestea lui Sebasti...
    Alta matematica
    Ai nostri tineri
    Cat valoreaza o diploma
    Bacalaureat: temă și...
    O meserie pe cale de...
    CONCEPTE MATEMATICE ...
    Matematicile - o eni...
    Un magician numit Ne...
    Fereastra spre regresie
    Sub semnul astrelor
    Reviste de matematica
  • RECREATII STIINTIFICE
  • CITATE CELEBRE
    Aniversarile zilei
    Weblinks
    [15]
    STUDIO KAMADA[10]
    Numarul ZERO si nu numai....[14]
    Zero[155]
    Prime puzzle [10]
    Urari de craciun
    Postat de marius la 23 December 2008 07:23:42

    Cu ocazia sărbătorilor de iarnă urăm tuturor profesorilor de matematică și elevilor
    "SĂRBĂTORI FERICITE
    "

    Craciun Fericit!         Sarbatori fericite!
    A decedat Laurentiu Panaitopol
    Postat de marius la 21 November 2008 18:42:39
    Stiri

    LAURENȚIU PANAITOPOL
    1940 - 2008


    Societatea de Științe Matematice din România și Redacția Gazetei Matematice anunță cu profundă durere dispariția
    Prof. Univ. Dr. Laurențiu Panaitopol. 


    Un interviu cu dl Panaitopol la adresa
    http://www.gazetamatematica.net/?q=node/105

    Puteti avea contact cu o parte din contributiile dlui profesor in diferite reviste, accesand linkurile 

    http://math.la.asu.edu/~rmmc/rmj/Vol31-4/PAN/
    http://www.doaj.org/doaj?func=abstract&id=295540&recNo=10&toc=1
    http://blms.oxfordjournals.org/content/vol37/issue4/index.dtl
    http://journals.cambridge.org/action/displayIssue?jid=BLM&volumeId=37&issueId=04
    http://www.maths.soton.ac.uk/EMIS/journals/JIPAM/v2n3/028_01.html
    http://www.research.att.com/~njas/sequences/A018885
    http://www.maa.org/pubs/monthly_feb05_toc.html
    http://www.mathem.pub.ro/apps/appsedit.htm
    http://math.la.asu.edu/~rmmc/rmj/Vol31-4/CONT31-4/
    http://torus.math.uiuc.edu/cal/math/cal?year=2006&month=02&day=21&interval=day
    http://www.doaj.org/doaj?func=openurl&genre=journal&issn=14528630&volume=2&issue=2&date=2008
    http://journals.impan.gov.pl/cgi-bin/shvold?aa94
    http://www.univie.ac.at/EMIS/journals/JIS/VOL6/Panaitopol/panaitopol41.html
    http://blms.oxfordjournals.org/content/vol37/issue4/aindex.dtl

    Concursul national Vranceanu Procopiu clasa a XII-a
    Postat de marius la 11 November 2008 18:42:21
    OlimpiadeConcursul interdisciplinar "Vrănceanu-Procopiu"
    faza județeană - 2008
    clasa a XII-a
     
    Nr.
    crt.
    Numele si prenumele
    elevului
    UnitateașcolaraPunctaj
    Fizică
    Punctaj
    Matematică
    TOTALPremiul
    1Stoenescu RaduC.N. A.D. Ghica12,519,532 
    2Ristea DariaC.N. A.D. Ghica12,5618,5 
    3Muscă Mădălina MariaC.N. A.D. Ghica5,51217,5 
    4Dumitru TraianC.N. A.D. Ghica10414 
    5Anghel SorinaL.P. "M.Scarlat"538 
    6Predescu Ștefania LarisaC.N. Unirea437 
           
           
           
                                                     Inspectori de specialitate,
      Prof. Camelia Tănăsescu                                       Prof. Mihai Ionescu
    Concursul national Vranceanu Procopiu clasa a XI-a
    Postat de marius la 11 November 2008 18:40:50
    OlimpiadeConcursul interdisciplinar "Vranceanu-Procopiu"
    faza judeteana - 2008
    clasa a XI-a
     
    Nr.
    crt.
    Numele si prenumele
    elevului
    Unitatea școlarăPunctaj
    Fizică
    Punctaj
    Matematică
    TOTALPremiul
    1Brezae VladC.N. Unirea13,52033,5 
    2Chițu Claudia FlorinelaC.N. Unirea13,51528,5 
    3Gucea Doru CristianL.P. "M.Scarlat"9,51726,5 
    4Dorobanțu Bogdan CătălinC.N. A.D. Ghica41620 
    5Petcu Florica AlexandraL.P. "M.Scarlat"12820 
    6Sindie Cristian DanielC.N. Anastasescu41519 
    7Oprea Florentina CristinaC.N. Anastasescu3,51518,5 
    8Chivu Sorin LaurențiuC.N. A.D. Ghica61016 
    9Bîrsan Dragoș CristianL.T. A.I.Cuza21315 
    10Măntescu Bogdan MarianL.P. "M.Scarlat"9615 
    11Nicolae Alin GabrielC.N. A.D. Ghica9615 
    12Onțică VladimirC.N. Anastasescu6511 
    13Stănilă Petru DragoșC.N. A.D. Ghica7411 
    14Bănuță MihaiC.N. Anastasescu6410 
    15Țăpurică BogdanC.N. A.D. Ghica7310 
    16Miricel AdrianC.N. Anastasescu3,569,5 
    17Dragomirescu SorinaC.N. A.D. Ghica358 
    18Bold Andreea MihaelaL.P. "M.Scarlat"3,547,5 
    19Guță FlorentinC.N. Anastasescu4,537,5 
    20Pantelimon Bianca MădălinaC.N. Anastasescu3,547,5 
    21Șerbanescu DanielL.T. A.I.Cuza3,536,5 
    22Mocanu AncaC.N. A.D. Ghica336 
     
                                                     Inspectori de specialitate,
      Prof. Camelia Tănăsescu                                       Prof. Mihai Ionescu
    Concursul national Vranceanu Procopiu clasa a X-a
    Postat de marius la 11 November 2008 18:38:19
    Olimpiade
    Concursul interdisciplinar "Vrănceanu-Procopiu"
    faza județeană - 2008
    clasa a X-a
    Nr.
    crt.
    Numele si prenumele
    elevului
    Unitatea scolaraPunctaj
    Fizică
    Punctaj
    Matematică
    TOTALPremiul
    1Nadrag RoxanaC.N. A.D. Ghica14,251933,25 
    2Drăgulin Radu MihaiC.N. Anastasescu19,51029,5 
    3Petcu AdrianC.N. Anastasescu111526 
    4Popescu Bogdan CristianC.N. Anastasescu111526 
    5Olteanu Crina MariaC.N. A.D. Ghica7,51623,5 
    6Laceanu Ionut AdrianC.N. Anastasescu11,251223,25 
    7Mone Ancuța MihaelaC.N. Unirea8,51220,5 
    8Mandache RobertC.N. Anastasescu6,51319,5 
    9Burcea Iulian CătălinC.N. Anastasescu11,25819,25 
    10Gogea Ana MariaC.N. Unirea10818 
    11Căpșună CristianC.N. Anastasescu2,51315,5 
    12Ciotec Marian ȘtefanC.N. Unirea7815 
    13Grigore Ana TeodoraC.N. Anastasescu4,51014,5 
    14Pîrvan VlăduțC.N. Unirea4,251014,25 
    15Tîrnacop AndreeaC.N. Unirea7,75613,75 
    16Moise Daniel AdrianC.N. Anastasescu4913 
    17Rădulescu Florin CristianC.N. A.D. Ghica7,5512,5 
    18Dulă Adrian CosminC.N. Anastasescu3,5811,5 
    19Dincă MarilenaC.N. Unirea2,75810,75 
    20Matei LoredanaC.N. Anastasescu5,5510,5 
    21Șerbănescu Matei ConstantinC.N. A.D. Ghica3,7558,75 
    22Anghel Alexandru MariusL.P. "M.Scarlat"347 
    23Cristeanu Ancuța DanielaL.P. "M.Scarlat"4,526,5 
           
                                                          Inspectori de specialitate,
      Prof. Camelia Tănăsescu                                               Prof. Mihai Ionescu

    Concursul national Vranceanu Procopiu
    Postat de marius la 11 November 2008 18:31:27
    Olimpiade
           
    Concursul interdisciplinar "Vrănceanu-Procopiu"
    faza județeană - 2008
    clasa a IX-a
           
    Nr.
    crt.
    Numele si prenumele
    elevului
    Unitatea scolaraPunctaj
    Fizica
    Punctaj
    Matematica
    TOTAL 
    1Olteanu CiprianC.N. A.D. Ghica11,252031,25 
    2Cojocaru RazvanL.T. A.I.Cuza13,513,527 
    3Berceanu CristianL.T. A.I.Cuza9,7513,523,25 
    4Bibiloiu ViorelC.N. Anastasescu4,516,521 
    5Matei LucianC.N. Anastasescu2,514,7517,25 
    6Glăvan Alina FlorinaC.N. Anastasescu3,251114,25 
    7Neicuț Ionela MihaelaC.N. Unirea4,5812,5 
    8Cranta CristinC.N. Unirea8311 
    9Chițu Mirela MădălinaC.N. Unirea46,510,5 
    10Pitiș KarinaC.N. Unirea3,5710,5 
    11Sandu AndreeaC.N. Unirea4,5610,5 
    12Mat Liviu HoriaC.N. Unirea3,558,5 
    13Soare Marius TudorelC.N. Unirea52,757,75 
    14Scumpu RazvanL.P. "M. Scarlat"23,55,5 
    15Tica Andreea GeorgianaC.N. Anastasescu2,524,5 
           
           
           
     Inspectori de specialitate,     
     Prof. Camelia Tanasescu
    Prof. Mihai Ionescu
         
           
           
    Precizari Concurs SPIRU HARET - Bucuresti
    Postat de marius la 05 November 2008 16:29:15
    OlimpiadeStimati Colegi, 
    Concursul Spiru Haret se va desfasura pe 22 noiembrie. 
    Va asteptam la concurs,

    Prof. univ. Dr. Doru Stefanescu
    Presedintele filialei SSMR Bucuresti 

    I. Programa concursului:  
    a. Clasele VII-VIII     Materia claselor I-VI plus geometria paralelogramului.  
    b. Clasele IX-X     Materia claselor I-VIII plus numere reale.  
    c. Clasele XI-XII     Materia claselor I-X plus permutari, siruri de numere reale (exclusiv     numarul lui Euler).  
    d.
    Proba tip baraj.     Programa OIM 

    II. Va rugam ca pana luni 10 Noiembrie sa ne transmiteti lista elevilor care doresc saparticipe la concurs, precizand si cati dintre acestia solicita cazare pentru noaptea 21-22 nov. 
    Ne-am propus ca la concurs sa participe cca 200 de elevi si aproximativ 50 dintre acestia sa fie din judetele limitrofe (in sens larg, de exemplu si cei de la Mehedinti si Galati sunt bineveniti).
    In functie de numarul de solicitari vom stabili (pe 11 sau 12 noiembrie) cati elevi pot fi cazati din fiecare judet. 
    Informatiile despre eventualele costuri ale cazarii vor fi disponibile in curand.
    Reamintesc ca participarea la concurs este gratuita. 

    III. Va rugam sa-i indemnati pe elevii participanti sa studieze pentru concurs si ultimele articole siprobleme din Gazeta Matematica B, anul 2008.
    Aniversări Raliul Centenarelor
    Postat de marius la 28 October 2008 22:29:00
    Activitati SSMR
    Aniversări ale matematicienilor români
    în cadrul ediției a VII-a a acțiunii
    RALIUL CENTENARELOR

     Matematicieni  Anul nașterii Aniversare
    Nicolae G. Botea1908Centenar
    Gheorghe T Gheorghiu1908Centenar
    Radu Roșca1908Centenar
    Nicolae Teodorescu1908Centenar
    Andrei Dobrescu1908Centenar
    Emanoil Arghiriade1903105 ani
    Nicolae Ciorănescu1903105 ani
    Miron Nicolescu1903105 ani
    Petre Sergescu1893115 ani
    Gheorghe Buicliu1883125 ani
    Constantin C. Popovici1878130 ani
    Constantin I. Nicolau1873135 ani
    Gheorghe Țițeica1873135 ani
    Dimitrie Pompeiu1873135 ani
    Vasile Teodoreanu1868140 ani
    Andrei Ioachimescu1868140 ani
    Miltiade Tzony1843165 ani
    Paul Tanco1843165 ani

    Acțiunea va avea loc la LICEUL PEDAGOGIC "MIRCEA SCARLAT" ALEXANDRIA
    în luna Noiembrie
    Concursul Spiru Haret
    Postat de marius la 20 October 2008 17:14:51
    Activitati SSMR

    Concursul „SPIRU HARET”  al Filialei București a S.S.M.R si I.M.A.R. 

    Concursul “Spiru Haret” al Filialei Bucuresti a Societatii de Stiinte Matematice din
    Romania si Institutului de Matematica al Academiei Romane va fi organizat in perioada 21-22 Noiembrie 2008 la Colegiul National “Spiru Haret” din Bucuresti. 
    Organizatori:   
     -Centrul de Excelenta al Colegiului National “Sf. Sava” din Bucuresti 
      
    -Colegiul National Spiru Haret 
      
    -Institutul de Matematica al Academiei Romane
     

    Concursul va avea urmatoarele sectiuni:
    -         Clasele VII-VIII
    -         Clasele IX-X
    -         Clasele XI-XII
    -         Proba tip O.I.M. 
    Sunt invitati sa participe elevi cu aptitudini la matematica din Bucuresti si din judetele Arges, Braila, Buzau, Calarasi, Constanta, Dambovita, Giurgiu, Ialomita, Prahova, Teleorman
     La proba tip  O.I.M. vor participa membrii loturilor olimpice. 
    Program preliminar:
    -         21 Noiembrie, sosirea participantilor din alte judete si cazarea acestora.
    -         22 Noiembrie: 
               10-13 desfasurarea probelor
     
               13-14 pauza 
            
        14-16 corectarea lucrarilor
     
               17-18 festivitatea de premiere

    Informatii suplimentare se pot obtine prin email la adresele
    stef@rms.unibuc.ro
    (Doru Stefanescu), haretiana@hotmail.com (Alexandru Constantinescu), precum si la numerele de telefon 021-314-60-97, 0744-58-61-88 (director CN. Spiru Haret Alexandru Constantinescu) . 

    Filiala București a S.S.M.R.              
    Institutul de Matematica al Academiei Romane

    Conferinta Nationala a SSMR, Bacau 17-19 octombrie 2008
    Postat de marius la 18 October 2008 20:03:40
    In perioada 17-19 octombrie 2008
    s-a desfasurat la Bacau, Conferinta Nationala a SSMR.

    Cuvant de deschidere al prof. Radu Gologan, presedinte SSMR

    Interventia  academicianului Radu Miron

    Interventia prof. Vasile Berinde

     Interventie prof. Tena Marcel

    Interventie prof. Paul Radovici Marculescu


    Participanti la Conferinta
    Postat de marius la 12 October 2008 06:45:42
    Activitati SSMRPARTICIPANȚI 

    1. CONSTANTIN ABABEI, Școala „Mihai Eminescu”, Roman
     
    2. DUMITRU ACU, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
    3. CONSTANTIN ANDONE, Grupul Școlar Economic Administrativ, Piatra Neamț
    4. GABRIEL ANDREI, Colegiul Național „Gh. Vrănceanu”, Bacău
    5. IOAN ANDREI, Colegiul Tehnic „Ion Borcea”, Buhuși
    6. DORIN ANDRICA, Universitatea „Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca
    7. PETRICĂ ASIMINOAIEI, Școala „Ion Creangă”, Bacău
    8. CĂTĂLIN BARBU, Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău
    9. LĂCRĂMIOARA BĂLAN, Școala nr. 8, Onești
    10. IULIANA CARMEN BĂRBĂCIORU, Universitatea „Constantin Brâncuși” din Târgu-Jiu
    11. DUMITRU BĂTINEȚU-GIURGIU, Colegiul Național „Matei Basarab”, București
    12. MARIA BĂTINEȚU-GIURGIU, Academia Tehnică Militară București
    13. CORNEL BERCEANU, Universitatea din Bacău
    14. VASILE BERINDE, Universitatea de Nord din Baia Mare
    15. SVETOSLAV BILCHEV, University of Ruse, Bulgaria
    16. ANGELA BLAGA, Colegiul Național „Al. Papiu Ilarian”, Târgu Mureș
    17. CRISTINEL BLAGA, Grupul Școlar „Traian Vuia”, Târgu Mureș
    18. MIHAELA BLAJ, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Săbăoani
    19. VICTOR BLĂNUȚĂ, Universitatea din Bacău
    20. DOCHIA BODRON, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Iași
    21. SILVIU BOGA, Colegiul Național, Iași
    22. WLADIMIR BOSKOFF, Universitatea „Ovidius” din Constanța
    23. VASILE BRÂNZĂNESCU, Institutul de Matematică „Simion Stoilow” al Academiei Române
    24. DAN BRÂNZEI, Universitatea „Al. I. Cuza” Iași
    25. MĂRIOARA BRESCAN, Colegiul Național „Grigore Moisil”, Onești
    26. MARIA LILIANA BUCUR, Universitatea din Craiova
    27. ILENUȚA BUHAI, Grupul Școlar „Vasile Sav”, Roman
    28. MĂDĂLINA ROXANA BUNECI, Universitatea „Constantin Brâncuși” din Târgu-Jiu
    29. ION BURSUC, Colegiul Național de Informatică „Spiru Haret”, Suceava
    30. GEORGETA BURTEA, Liceul Pedagogic „Mircea Scarlat”, Alexandria
    31. MARIUS BURTEA, Liceul Pedagogic „Mircea Scarlat”, Alexandria
    32. DUMITRU BUȘNEAG, Universitatea din Craiova
    33. MARIA CAMPĂU, Școala de Arte și Meserii, Nisiporești
    34. SERGIU CATARANCIUC, Universitatea de Stat din Moldova, Republica Moldova
    35. VASILE CAUTIȘ, Colegiul Națioanal „Vasile Alecsandri”, Bacău
    36. OVIDIU CÂRJĂ, Universitatea „Al. I. Cuza” Iași
    37. ELENA CHIREA, Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”, Medgidia
    38. COSTEL CHITEȘ, Colegiul Național „Tudor Vianu”, București
    39. DANIELA CHITEȘ, Școala nr. 79, București
    40. ELENA CODECI, Colegiul Național „Vlaicu-Vodă”, Curtea de Argeș
    41. OVIDIU COJOCARU, Inspectoratul Școlar Județean Bacău
    42. MIRCEA COJOCARU, Colegiul Tehnic „Miron Costin”, Roman
    43. DANA CONSTANȚA CONSTANTINESCU, Universitatea din Craiova
    44. LĂCRĂMIOARA COSĂU, Colegiul Național „Ștefan cel Mare”, Bacău
    45. LUMINIȚA TANIA COSTACHE, Universitatea Politehnică din București
    46. CRISTINA DIANA COSTANDACHE, Liceul cu Program Sportiv, Roman
    47. MĂRIOARA COSTĂCHESCU, Liceul cu Program Sportiv, Roman
    48. MIHAELA AURORA CRÎJMAN, Liceul Teoretic „Lucian Blaga”, Constanța
    49. IOAN UCU CRIȘAN, Grupul Școlar de Industrie Alimentară, Arad
    50. MIHAI CROITORU, Colegiul Tehnic „Danubiana”, Roman
    51. DORINA DIACONU, Grup Școlar Industrial Contrucții de Mașini, Roman
    52. MIRELA DIACONU, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Săbăoani
    53. MIHAI DICU, Colegiul Național „Frații Buzești”, Craiova
    54. CONSTANTIN CRISTIAN DINU, Universitatea din Craiova
    55. ION DROBOTĂ, Colegiul Național „Ferdinand”, Bacău
    56. DOREL DUCA, Universitatea „Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca
    57. LUMINIȚA DUMITRICĂ, Societatea de Științe Matematice din România
    58. PAUL FLONDOR, Universitatea Politehnică din București
    59. AURELIA FLOREA, Universitatea din Craiova
    60. LIVIU FLORESCU, Universitatea „Al. I. Cuza” Iași
    61. MIHAI GAVRILUȚ, Colegiul Național „Roman-Vodă”, Roman
    62. GHEORGHE GÂNDU, Școala „Spiru Haret”, Bacău
    63. CĂTĂLIN GHERGHE, Universitatea din București
    64. TOMA GLOAMBEȘ, Școala nr. 7, Comănești
    65. ADRIAN GOBEJ, Colegiul Național „Vlaicu Vodă”, Curtea de Argeș
    66. RADU GOLOGAN, Universitatea Politehnică din București, Institutul de Matematică „Simion Stoilow” al Academiei Române
    67. MIRELA GRĂDINARIU, Școala Corhana, Dulcești
    68. MIHAI HAIVAS, Institutul de Cercetări Economice „Gheorghe Zane” Iași
    69. ALISA HÂRJABĂ, Colegiul Național „Costache Negri”, Târgu Ocna
    70. VLAD IDA, Inspectoratul Școlar Județean Bacău
    71. MAGDALENA LEFTER, Grupul Școlar „Vasile Sav”, Roman
    72. CEZAR LUPU, Universitatea din București
    73. COSTICĂ LUPU, Colegiul Național Pedagogic „Ștefan cel Mare”, Bacău
    74. TUDOREL LUPU, Liceul Teoretic „Decebal”, Constanța
    75. VASILE LUPULESCU, Universitatea „Constantin Brâncuși” din Târgu Jiu
    76. IOAN MAFTEI, Colegiul Național „Sf. Sava”, București
    77. Acad. SOLOMON MARCUS, Academia Română
    78. IOAN MARIN, Școala nr. 2, Calafat
    79. MIHAIL MEGAN, Universitatea de Vest din Timișoara
    80. CRISTIAN MERTICARU, Inspectoratul Școlar Județean Bacău
    81. NICUȘOR MINCULETE, Universitatea „Dimitrie Cantemir” Brașov
    82. MIHAELA MIREA, Grupul Școlar „Horia Vintilă”, Segarcea
    83. Acad. RADU MIRON, Academia Română
    84. NICOLAE MIU, Colegiul Național „Frații Buzești”, Craiova
    85. SIMONA MONICA MIU, Colegiul Național „Gheorghe Chițu”, Craiova
    86. MARCELINA MOCANU, Universitatea din Bacău
    87. ANGELA MUNTEAN, Academia Navală „Mircea cel Bătrân” Constanța
    88. GINA MÜLLER, Liceul Economic „Costin C. Kirițescu”, București
    89. VIORICA MUSCĂ, Școala Slobozia, Boghicea
    90. IOAN MUȘAT, Editura Didactică și Pedagogică
    91. MARIA NĂSTĂSELU, Colegiul Național „Ștefan cel Mare”, Târgu Neamț
    92. GHEORGHE NEAGU, Universitatea din Bacău
    93. NARCISA NEAGU, Școala de Arte și Meserii, Bacău
    94. ELENA NECHITA, Universitatea din Bacău
    95. ANA-MARIA NEGREA, Grupul Școlar „Traian Vuia”, Târgu Mureș
    96. CONSTANTIN NICOLAU, Colegiul Național „Vlaicu-Vodă”, Curtea de Argeș
    97. VALER NIMINEȚ, Universitatea din Bacău
    98. CLEOPATRA OLARU, Liceul Pedagogic „Gheorghe Asachi”, Piatra Neamț
    99. LIVIU CONSTANTIN OLARU, Colegiul Național „Petru Rareș”, Piatra Neamț
    100. MIRCEA OLTEANU, Universitatea Politehnică din București
    101. LIVIU ORNEA, Universitatea din București
    102. GHEORGHE PALANCIUC, Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan”, Alba Iulia
    103. SILVIA PALAȘCĂ, Universitatea „Al. I. Cuza” Iași
    104. IOANA PANDELE, Universitatea din Bacău
    105. LILIANA PARASCHIV, Liceul Teoretic „Lucian Blaga”, Constanța
    106. MARIA PATER, Școala „C. Platon”, Bacău
    107. MĂDĂLINA PĂCURAR, Universitatea „Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca
    108. EUGEN PĂLTĂNEA, Universitatea „Transilvania” din Brașov
    109. ADRIANA PĂTRĂUCEANU, Școala Gâdinți
    110. BOGDAN PĂTRUȚ, Universitatea din Bacău
    111. MONICA PĂTRUȚ, Universitatea din Bacău
    112. GHEORGHE PETCU-CISLARU, Școala Recea, Iana
    113. ADRIANA PETROVICI, Grupul Școlar „Vasile Sav”, Roman
    114. RODICA POPA, Școala de Arte și Meserii, Dulcești
    115. VALERIU POPA, Universitatea din Bacău
    116. DORIN POPESCU, Universitatea din București
    117. MARIA POPESCU, Școala Centrală, București
    118. OLIMPIA POPESCU, Inspectoratul Școlar Județean Prahova
    119. PAUL RADOVICI-MĂRCULESCU, Universitatea din Pitești
    120. ION RADU, Școala „Al. I. Cuza”, Bacău
    121. ZENOVIA RĂDULESCU, Grupul Școlar „Vasile Sav”, Roman
    122. NECULAI ROMAN, Școala „Vasile Alecsandri”, Mircești
    123. PETRU ROTARU, Colegiul Tehnic „Dimitrie Ghika”, Comănești
    124. RALUCA IOANA ROTUNDU, Școala „Ionel Teodoreanu”, Iași
    125. PETRU SAJIN, Academia de Studii Economice din București
    126. NICOLAE SANDA, Colegiul Național „Liviu Rebreanu” Bistrița
    127. ADRIAN SANDOVICI, Colegiul Național „Petru Rareș”, Piatra Neamț
    128. ELEONORA SAVU, Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău
    129. CONSTANTIN SORESCU, Colegiul Național „Vlaicu-Vodă”, Curtea de Argeș
    130. GHEORGHE SORTA, Colegiul Național „Grigore Moisil”, Onești
    131. IONEL STĂNICĂ, Colegiul Național „Vlaicu-Vodă”, Curtea de Argeș
    132. DUMITRU STOICESCU, Colegiul Național „Vlaicu-Vodă”, Curtea de Argeș
    133. IOAN ȘERB, Universitatea „Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca
    134. ANAMARIA ȘICLOVAN, Universitatea din Bacău
    135. DORU ȘTEFĂNESCU, Universitatea din București
    136. ECATERINA ȘUȘTER, Colegiul Tehnic „Petru Poni”, Roman
    137. MIHAI TĂLMACIU, Universitatea din Bacău
    138. ION TIOTIOI, Școala nr. 10, Constanța
    139. IOAN TOMESCU, Universitatea din București, Membru corespondent al Academiei Române
    140. COSMIN TOMOZEI, Universitatea din Bacău
    141. MIRCEA TRIFU, Societatea de Științe Matematice din România
    142. OVIDIU TROFIN, Inspectoratul Școlar Județean Bacău
    143. VIOREL TUDORAN, Inspectoratul Școlar Județean Arad
    144. MARCEL ȚENA, Colegiul Național „Sf. Sava”, București
    145. NIKOLAY VASILIEV, Petersburg Department of V. A. Steklov Institute of Mathematics, Rusia
    146. DUMITRU VĂLCAN, Universitatea „Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca
    147. SIMONA VÂRLAN, Universitatea din Bacău
    148. EMILIYA VELIKOVA, University of Ruse, Bulgaria
    149. COSTICĂ VIERU, Școala de Arte și Meserii, Bacău
    150. LIVIU CĂLIN VLAS, Colegiul Național „Al. Papiu Ilarian” Târgu Mureș
    151. GABRIEL VRÎNCEANU, Inspectoratul Școlar al Municipiului București, Școala Centrală, București
    152. DAN ZAHARIA, Colegiul Național „Dimitrie Cantemir”, Onești
    153. MARIA ZAHARIA, Școala „George Călinescu”, Onești
    Pagina 10 din 12 << < 7 8 9 10 11 12 >
    Conectare
    Utilizator

    Parola



    Ti-ai uitat parola?
    Solicita una noua aici.
    Sondaj membri
    Inca nu exista continut pentru acest panou
    Shoutbox
    Trebuie sa fii conectat pentru a posta un mesaj.

    Nu exista mesaje postate.
    accesari
    Fusion Rank
    Căutare în dicţionar
    DEX



    Site chess
  • Site sah
  • Chess, nivel avansati
  • puzzle
    Click to Mix and Solve
    Matematicieni despre invatamant
  • Academician Solomon Marcus
    Timpul lecturii
    In Tribuna Invatamantului nr 926/2007 Tribuna Invatamantului

  • Academician Solomon Marcus
    De la recentul Bacalaureat la Raportul Comisiei Prezidentiale
    In Tribuna Invatamantului nr 910-911/2007 Tribuna Invatamantului

  • Academician Solomon Marcus
    Fata in fata: Profesorul si elevii
    In Tribuna Invatamantului nr. 916/2007 Tribuna Invatamantului

  • Prof. dr. univ. Vasile Branzanescu
    Situatia matematicii in invatamantul preuniversitar si universitar
    in Tribuna Invatamantului nr 906-907 /2007 Tribuna Invatamantului

  • Prof. dr. univ. Constantin Niculescu, Univ Craiova
    Raport asupra stării învățământului matematic românesc
    Prezentat la al 6-lea Congres International de matematica, Bucuresti, iulie 2007 ...... Raport
  • HOROSCOP
    Copyright © 2007